top of page

Events Group

Public·121 members

Samy Si Clara Lupu - Casa Noastr

In sept.2007 soțul a luat un credit in val de 5600 leide la B T(card )Am platit primii ani ,apoi dobânzile mari si reducerea de salarii au facut sa ne crească dobânda si ,tot ce plăteam se ducea in penalități .In oct 2011 banca a inaintat sotului poprirea la serviciu,plătind astfel din noi 2011-martie2014 ,valoare totala 80 de mil.Din aprilie 2014 soțul a încasat salariul fara nicio reținere(înseamnă ca socotelile s-au încheiat de atunci)! Acum câteva zile am primit executare (sechestru pe mașina noastra,a cărui proprietar este sotul).Va întreb ce fel de executare poate fi ,a doya oara ,atata timp cat lui i s-a reținut la serviciu perioada specificata ,mai sus !Ne gândim sa dam banca in judecata,mai ales ca putem intra in posesia documentelor de la serviciu ,am extrase de cont din perioada aceea !Poate sa-mi ia politia (scria in docum primit de la exec .detaliile masinii si faptul ca a apelat la Politia Rutiera )mașina, pana la soluționarea procesului ?Creditul a fost vândut la EOS KSI-de Banca Transilvania*(cred ramas)1200+500(cheltui executorului)=1700lei !Va multumesc si astept un rasp de la dvs. !

Samy si Clara Lupu - Casa noastr

Download File: https://www.google.com/url?q=https%3A%2F%2Fmiimms.com%2F2uh6gh&sa=D&sntz=1&usg=AOvVaw1pfCldq_t_Vj_jDUjEhFtI

In 2008 am facut un contract de imprumut pentru refinantarea unui credit de consum,la Pireaus in CHF.In conditiile in care moneda aproape s-a dublat iar eu si sotia nu mai avem joburile si salariile din momentul creditarii,intimpinam greutati in plata lunara a ratelor.In momentul actual am restante pe 1/2 iulie,august sept,oct.Rata lunara este de 450 chf,cat venitul nostru net lunar.Am facut pe perioada somajului(atat eu cat si sotia in urma concedierilor colective) mai multe restructurari ale creditului pe 6 luni,am platit 1/2 din rata iar perioada creditului a crescu cu un an pentru fiecare restructurare.La ultima cerere de restructurare,au schimbat regulile si nu au mai preluat ca de obicei rata de 450chf sa o elaloneze pe cele 6 luni.N-au aprobat cererea si de atunci cu toate sacrificiile noastre nu reusim sa achitam integral rata lunara.Astazi m-au sunat si au spus ca trmit contracul unui ex.judecatoresc.Au insistat sa platesc maine doua rate,lucru imposibil pentru mine.Astepam si eu luna dec.poate o prima ceva de la angajator,sa pot plati o suma mai mare,dar angajata bancii a spus ca daca nu achit doua rate in luna dec.nu mai pot plati creditul in rate.Ma sperie gandul ca desi nu este un credit cu ipoteca,iti pot vinde apartamentul,casa..Sunt constient ca trebuie achitat creditul dar nu in modul brutal al bancii.Am vazut ca sunt procese colective impotriva bancilor,eu nu stiu daca sunt sau nu clauze abuzive in contract,ce sfat imi dati?Ce costuri de inceput implica un proces,cu cine sa iau legatura?

Buna ziua,am o problema mai delicata si diferita de cele obisnuite. Locuiesc cu mama mea intr-un apartament,intr-o vila de doua etaje.In anul 2012 vecinul nostru de la etajul 2 ne-a actionat in instanta,pentru a fi obligate sa ne dam acordul pentru inceperea lucrarilior de renovare la fatada si acoperisul imobilului.Au castigat si noi am fost obligate sa fim de acord cu aceste lucrari. Pe baza acestei hotarari ne-a actionat din nou in instanta si ne-au cerut despagubiri in valoare de 24.000 lei. Au castigat si acest proces,dar sentinta nu a fost definitiva. Am atacat hotararea cu recurs,recursul a fost acceptat si stabilit pentru data de 15.12.2014.In martie,acest an vecinii mei platesc o taxa de 5 lei si fac hoatararea definitiva in ciuda faptului ca noi declarasem recurs. Cu aceea hotarare facuta definitiva se duc la executorul Judecatoresc Adrian Moianu si acesta incepe procedura de executare silita impotriva noastra.Noi am facut contestatie la executare dar ne-a fost respinsa pentru ca nu am platit taxa de timbru(mentionez ca mama nu are venituri,iar eu am un salariu de 900 lei). In data de 14.11.2014 executorul judecatoresc ne vinde imobilul pentru suma de 107000 lei,desi suma la care a fost evaluat este cam 77.000 euro.Am depus contestatie impotriva procesului verbal de licitatie.Mentionez ca eu si mama,am achizitionat imobilul pe legea 112,IN RATE,urmand ca pana in 2022 sa lichidam debitul.Intrebarea mea este: Are dreptul acest executor judecatoresc sa vanda un imobil,deja grevat de sarcinii? Mai ales ca nu ia anuntat si pe cei de la ROM-VIAL ca a scos imobilul la licitatie.Va multumesc pentru atentie.

Buna ziua, daca tatal a avut venituri inainte de nasterea copilului, dar nu a vrut acea luna de CCC, iar eu am stat acasa pana cand copilul a facut 2 ani, respectiv data 28.07.2020, am depus declaratia tatalui in care reiese ca refuza acea luna, dar mi s-a spus spus ca deja apar la plata pentru luna iulie, in cazul in care in luna august primesc acea suma de bani pentru luna iulie( luna in care copilul a facut 2 ani), cum se procedeaza? Acea suma poate sa mi se ceara inapoi? Daca da, cam in cat timp ar trebui sa primesc decizia de a inapoia banii, poate dura si cateva luni?? Multumesc.

Banii pentru stimulent sunt socotiți începând cu prima zi în care soțul nu mai este în concediu creștere copil. Din experiența noastră, îți putem spune că aceștia sunt încasați în următoarea lună după ce copilul împlinește doi ani. Nu vei primi stimulent pentru lunile în care soțul a stat acasă cu copilul, pentru că statul nu poate plăti două indemnizații. 041b061a72

About

Welcome to the group! You can connect with other members, ge...
bottom of page